klatka kennelowa dla psa mebloklatka komodoklatka kojec

Co to jest klatka kennelowa i po co się ją stosuje?

Czy zamykanie psa w klatce  jest dla niego dobre i czy każdy psiak może z niej korzystać?


Pytania o klatkę kennelową wydają się nie mieć końca. Wielu ludzi niestety wciąż myśli, że jest to narzędzie znęcania się nad zwierzęciem, czy sposób na ograniczanie mu wolności.


Klatki
wciąż owiane są złą sławą i stereotypami wynikającymi z braków w wiedzy. Dlatego w tym artykule na spokojnie przyjrzyjmy się tematowi kenneli z bliska.


Posłuchaj audycji w radiu o klatkach kennelowych
Klik


Klatka kennelowa - Nazwa pochodzi od angielskiego słowa kennel, czyli buda. Klatka kennelowa jest czymś w rodzaju budy dla psa w domu – jego azylem, małym M.

 

Dobro psa

Klatkę stosuje się przede wszystkim dla dobra psa, dla jego wygody i poczucia bezpieczeństwa. Nie jest niczym nienaturalnym, egoistycznym wymysłem człowieka. Kennel odwzorowuje warunki, jakie w naturze wybierają zwierzęta psowate. Na wolności szukają one ciasnych, ciemnych, odgrodzonych miejsc, takich jak nory, bo tam czują się bezpiecznie. Ograniczona przestrzeń, w której zwierzę się znajduje, sprawia, że ma nad nim pełną kontrolę. Dlatego klatki kennelowe często polecane są właścicielom psów lękliwych. Taki własny, mały azyl wzmacnia poczucie bezpieczeństwa psa i pomaga budować pewność siebie. Jednak zastosowanie klatki u psów z problemami behawioralnymi powinno być zawsze skonsultowane wcześniej ze specjalistą (zoopsychologiem, behawiorystą). 

 

Nadaktywny pies - nauka wyciszenia

Klatka uczy psa wyciszenia się. W psiej naturze leży umiejętność relaksowania– tzw. Psiego ZEN. Nie zapominajmy, że nasz pupil powinien przespać na dobę ok. 15 h! Pies, który nie potrafi się wyciszyć, jest wiecznie czujny, podekscytowany i nadaktywny (czasem jest to mylnie odbierane jako „radosne usposobienie psa”) jest psem nieszczęśliwym, którego organizm nie regeneruje się w wystarczającym stopniu, co w konsekwencji może prowadzić do różnych chorób. W klatce pies ma ograniczone możliwości ruchu, nie może biegać, skakać - czyli intensyfikować swoich emocji -  odbiera też dużo mniej bodźców zewnętrznych, dlatego naturalnym dla niego zachowaniem będzie po prostu relaks.

 

Gdy pies niszczy mieszkanie

Kennel znajduje swoje zastosowanie u psów nadpobudliwych ze skłonnością do niszczenia przedmiotów. Nie tylko uczymy psa spokoju ale także uniemożliwiamy mu gryzienie i drapanie przedmiotów. Poza tym, że chronimy nasze mieszkanie przed zagładą, przede wszystkim chronimy psa przed możliwymi, przykrymi skutkami jego zachowania! Psy w szale przegryzają kable, rzucają się na drewniane meble, plastikowe przedmiotu, biżuterię… nie trudno wtedy o uszkodzenia pyska czy organów wewnętrznych.

 

Nauka czystości

Klata doskonale sprawuje się także przy nauce czystości. Zarówno szczeniaków jak i dorosłych psów, które z różnych przyczyn załatwiają się w domu. Psiak, jeśli nie jest chory, nie załatwi się w swoim posłaniu. Zazwyczaj poszuka do tego mozaikowego dywanu lub innego kąta w mieszkaniu. Lecz jeśli będzie miał do dyspozycji tylko dwór i swój kennel – oczywiście wybierze dwór. Ta sama zasada dotyczy szczeniaków. Trening przy pomocy klatki pomoże szybko oduczyć psa załatwiania się w domu. Oczywiście trzeba go zrobić z głową, najlepiej z pomocą behawiorysty. Ważne jest by odpowiednio dobrać czas, na jaki zamykamy psa (u szczeniaka będzie to od 30 min do 2 h), a po wypuszczeniu z klatki od razu wyjść z psem na dwór.

 

Klatka kennelowa dla każdego psa?

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania klatki? Zasadniczo odpowiednio wprowadzona i  używana klatka ma tyle zalet, że można ją sprawić praktycznie każdemu psu klatka. Przeciwwskazaniem mogą okazać się bardzo silne traumy psa związane z wcześniejszym przetrzymywaniem i torturowaniem go w kojcu. Próby przyzwyczajania takiego zwierzaka do klatki mogą okazać się zbyt stresujące i czasochłonne aby było warto je podjąć. W takich przypadkach najlepiej zaciągnąć porady psiego behawiorysty i wyszukać inne metody terapeutyczne.

Zastosowanie klatki kennelowej

Powyżej przedstawiono pokrótce kilka zastosowań klatki kennelowej. Kiedy jeszcze przyda nam się kennel?

 • Przy wspomnianych już psach z problemami behawioralnymi, w tym: psy lękliwe, psy nadpobudliwe (warunek: konsultacja ze specjalistą),
 • Psy niszczące mieszkanie pod naszą nieobecność,
 • Wyjazdy na wakacje,
 • Jazda samochodem,
 • Nauka wyciszenia,
 • Nauka czystości,
 • Wychowanie szczeniaka,
 • Po spacerku – żeby pies wypoczął,
 • Gdy mamy gości, których pies krępuje/których pies nie toleruje/których pies się boi, itd.,
 • Gdy pies jest nadmiernie podekscytowany i chcemy go uspokoić,
 • Przy cieczce - gdy trzeba odseparować sukę od psa
 • Po porodzie - gdy trzeba odseparować sukę z młodymi (zapewnić im spokój i bezpieczeństwo),
 • Dla psiego seniora – cichutki, przytulny kącik jest na wagę złota zwłaszcza, jeśli w pobliżu są młode, energiczne psy,
 • Przy większej liczbie psów w domu – oddzielny kąt dla każdego psiaka, zapewni mu możliwość odseparowania się, gdy tego potrzebuje i zdrowy wypoczynek,
 • Po operacjach, zabiegach.

   Zanim zamkniesz psa w klatce

  Zanim zamkniemy przyjaciela w jego domku, należy przeprowadzić bardzo rzetelnie trening przyzwyczajania psa do kennel klatki. Trwa on - w zależności od psa - ok. tygodnia. Trening ten, ma przyzwyczaić go do klatki i spowodować, że pies ją pokocha, uzna za swoją i będzie sam chętnie w niej przebywał.

  NIGDY NIE NALEŻY ZAMYKAĆ PSA W KLATCE NA SIŁĘ I BEZ WCZEŚNIEJSZEGO TRENINGU!

  Dobrze przeprowadzony trening i odpowiednio dobrana klatka spowodują, że pies zyska ukochane, bezpieczne schronienie, w którym będzie odpoczywał.

  W klatce powinna być zawsze świeża woda do picia.

  Jeśli chcemy zostawić psa na dłużej, pamiętajmy, żeby przedtem go zmęczyć i umożliwić zaspokojenie potrzeb fizjologicznych; np: zabrać go na 1-2 godzinny spacer. 

  Czas...

  na jaki możemy zostawić psa w klatce jest kwestią indywidualną. Zależy głównie od tego jak długo pies wytrzyma bez załatwienia się, czy będzie spał czy czuwał. W klatce powinien mieć świeżą wodę do picia, zwłaszcza jeśli zostawiamy go na dłużej.

   

  Klatki metalowe…

  mają dodatkową zaletę - są składane i lekkie, można więc brać je na wszelkie wyjazdy z psem, do samochodu, do hotelu, dzięki czemu zapewnimy psu bezpieczeństwo i zadbamy by nie niszczył nowego otoczenia

   

  Błędy przy wprowadzaniu kennel klatki

  Klatka kennelowa, może stać się narzędziem do wyrządzania krzywdy zwierzakowi (tak samo jak i obroża, czy smycz, czy szarpak, itd…) gdy będziemy jej nieprawidłowo używać. Nie popełniaj tych błędów:

  • zamykanie bez treningu,
  • wkładanie psa do klatki,
  • budowanie złych skojarzeń z klatką,
  • drażnienie psa, który jest w klatce, wołanie do niego itp.,
  • ignorowanie psich sygnałów stresowych (nerwowe szczekanie, poruszanie się w kółko, dyszenie),
  • wchodzenie do klatki, pozwalanie na to dzieciom, czy innym zwierzętom domowym,
  • zamykanie psa w klatce na dłuższy czas, niż go przyzwyczailiśmy,
  • zamykanie psa w klatce na dłuższy czas bez uprzedniego, długiego spaceru,
  • brak świeżej wody w klatce.


  Podsumowanie

  Dobrze przeprowadzony trening i przestrzeganie zasad stosowania klatki kennelowej  spowodują, że pies zyska ukochany, bezpieczny kąt tylko dla siebie.

  Celem stosowania klatki kennelowej jest zawsze, (a przynajmniej powinno być) szeroko pojęte dobro psa. Odpowiednio dobrana i oswojona klatka, może być narzędziem terapeutycznym dla psów z problemami behawioralnymi, bezpiecznym azylem w sytuacjach stresowy lub po prostu przytulnym miejscem do wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że nie jest ona przedmiotem magicznym, który samoistnie zdziała cuda i zwalczy problemy naszego psa. Tylko w naszych rękach może nabrać takich właściwości.

  POBIERZ Plan treningu przyzwyczajania psa do klatki kennelowej

ZOBACZ FILM jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej

Autor: Ewa Skarzyńska